Niemand wint de enige echte virtuele – ach laten we er maar een AI-liedje van maken – de – het hard kloppend hart trofee op pomgedichten.nl?

een bijna onmogelijk thema deze week op de pom – ik wilde eens kijken hoe een gedicht tot liedje kan worden – verworden – roept max lerou luid uit – ik hoorde en dame met een half russische oekraïense vervormde stem mijn woorden zingen – een dame die niet bestaat. een dame die wel en niet bestaat. enkele dichters lieten zich inspireren door mogelijke onmogelijkheden. bij rob mientjes klopte een hart niet en je kon ondanks dat gebrek gewoon doorleven – bij magda haan bleek een totaal onbekend persoon een goede bekende. bij andré heijnekamp springen zomaar spartelende kinderen uit boxen, bij dichter frans terken klotst de alcohol al vroeg tegen de plinten, AI corrigeert de dichter lerou die het volgens AI te bont maakt met zijn – kop vol sla – daar maakt AI – kop vol mist – van – dan weten we tenminste waar AI voor staat – voor mist! daar gaat max met zijn goede groene gedrag haha. bij Vera van der Horst geldt – nooit meer slapen. ook best knap. bij anke labrie wordt aan het woord word wel of niet een t toegevoegd. wonderlijke zaken – allemaal veroorzaakt door AI deze zondag – dank aan alle dichters die zich waagden aan dit vreemde thema. we misten Cartouche – die kan met AI niet uit de voeten blijkbaar.

en van wat of van wie zou uw dichterlijk hart een liedje willen maken – we lezen het hier zo graag!

  • Rob Mientjes – en toch er klopt iets niet
  • André Heijnekamp – Gekerm in de kunst
  • Frans Terken – ochtendritueel
  • Rik van Boeckel – op het ritme van onze liefde 
  • Max Lerou – AI spoort niet
  • Vera van der Horst – telt
  • Anke Labrie – die loze blik
  • Magda Haan – toen

ach laten we er maar een AI liedje van maken

en wij

en wij, wij bibberden wat
bij – de sigaretten
deden aan avond mooi
en elkaar
een mens is nooit af
gelukkig maar

zit nu aan tafel
met koffie en een sigaret
op mijn tablet jou te schrijven
met zon en zo, de tuin wat wit
met poezen die lopen
alsof ze door de slagroom moeten

mét mij
en schrijf mezelf in jou

pomwolff
wie wint de enig echte virtuele – ach laten we er maar een AI liedje van maken – de – het hard kloppend hart – trofee op pomgedichten.nl? u kent de regels: gedichten niet te lang svp tenzij noodzaak – 20 regels is genoeg – insturen voor zondag 10 uur 30. stuur in op het u bekende gmail.com adres van pomgedichten@ – of benut de blauwe contact functie boven aan pagina. of laat onder dit item een reactie achter -ik zorg er voor dat uw gedicht in het item wordt geplaatst. commentaar als altijd verzekerd.
Dag Pom,

Mooi liedje van you, yourself and AI.
Wel een hoge stem. Maar alles kan.
Mijn hart klopt nog wel. Gelukkig maar.
Fijn weekend.


Niet kloppend hart

Het bonst in mijn boezem
bloeddoorlopen en ontzettend hard
weet met zichzelf geen blijf

en toch er klopt iets niet
het mist de smart en het besterven
pijlen steken er dwars doorheen
ze weten niet te raken

klopt het hart dan wel
leg mijn oor ter luister
en verdomd het klopt niet
het past niet, is het wel van mij

het klopt er naast
van slag
ik duw het nog een beetje opzij
tevergeefs
en hoe ik het ook wend of keer
kloppen doet mijn hart al lang niet meer
en passen evenmin

Rob Mientjes

het gedicht als de uitslag van een medisch onderzoek. een ik persoon zonder hart in ieder geval zonder een functionerend hart overleeft zonder medische hulpmiddelen. dat kan heel goed in de poëzie. in de wereld en de wetten van de poëzie moet je toch nog ergens in de werkelijkheid blijven hangen – poëzie kent iets van geloofwaardigheid – hier is die grens opgezocht – een persoon zonder kloppend hart is geen harteloos persoon – leeft en schrijft keert en wendt. heel bijzonder – en dat kan allemaal op de pom.

Een lam zonder ooi
 
 Gekerm in de kunst verdraag ik
 het geeft zelfs troost
 voor jouw gemekker.
 
 Zoveel hoop en één werkelijkheid
waarin je het allemaal verwacht
 altijd weer dat spartelende kind
zodra het uit de box komt.
 
  En dat je dan nog steeds denkt
 dat als je wat kreten slaakt
 anderen daar een liedje van maken.
 
 Dat ze je wiegen
 en in slaap sussen
 alwaar jij verder droomt.

André Heijnekamp

ironie en poëzie gaan hier gezellig in elkaar op – dat kost deze dichter geen moeite –  dichter legt de AI kritiek net zo makkelijk op zijn eigen leven als op het leven van de webmaster die het waagde met dit AI thema aan te komen haha.
 

Het verstaan van het kloppend hart 


Ik wil jouw kloppend hart verstaan 
en met jou de liefde in gaan 

de tijd zal ons laten rusten 
onze harten zullen elkaar verrassen 

we zullen liedjes zingen 
met woorden vol passie 

jouw hart zal harder kloppen 
op het ritme van onze liefde 

we hebben zoveel mogelijk lief 
onder de stralen van de zon 

zo warm en rond in de morgenstond 
tot de dag naar andere uren komt

zodat wij elkaar goed blijven verstaan 
langs de muzikale baan van ons bestaan. 


Rik van Boeckel 
14 maart 2026 

tijd en het thema hart met elkaar verbonden op het ritme van de liefde.

Het kloppend hart

‘Zing het vocht uit de longen
geef het kloppend hart geen rust
zo maken we elke dag de tongen
los voor onze welkome lust’

dat zongen we als ochtendritueel
vrolijk dansten we rond de tafel 
dan moest de dag nog beginnen
en werd de keel vlot gesmeerd 

nam de een na de ander een flinke slok
om een schorre keel te voorkomen
het hart sloeg driftig in de borst

kwamen we rond de middag pas bij zinnen 
al leek het een feest zo vroeg geopend
de nieuwe dag kon nog vermorst

© FT 14.03.2026

nou in het beschreven huis wordt stevig gedronken – dat mag wel opgemerkt. en zo vroeg al – vermorsen kan als ‘vergeetwoord’ opgezonden worden naar de taalstraat – een sonnet met middeleeuwse invloeden.
Pom lieve vriend, de liedjes die A I genereert zijn per definitie bagger. Dus vroeg ik voor de verandering of A I mijn gedicht ‘spijtoptant’ kon verbeteren.
Nou kijk maar…ik kreeg van de virtuele ‘het laatste spoor’ aangeboden. 



Eerst mijn tekst. Daaronder de door A I ‘verbeterde’ versie
 
spijtoptant
 
pa had nog een stukje
bamboe in zijn hand
het laatste eindje spoor
liep naar het vlakke land
 
hoe hij nu liefde tapt uit ego
geen rem geen maat
een kop vol sla
zijn leven werd een pijp kaneel
 
het werd teveel het zoog
zoals hij zuigt zijn stem verbuigt
naar een stampend ritme
waarop het goed marcheren is
 
ml
 
 
het laatste spoor
 
Hier is een alternatief dat de abstracte beelden uit het origineel (bamboe, kaneel, de veranderende stem) behoudt, maar ze verbindt met een scherper ritme en een duidelijker emotioneel verloop:
 
Het Laatste Spoor
 
Met een restant bamboe nog in de hand,
zocht hij het spoor naar het vlakke land.
Maar de rails hielden op, de weg liep dood,
terwijl hij zijn ego als liefde goot.
 
Geen rem, geen maat, de rede kwijt,
een kop vol mist en een hart vol spijt.
Zijn leven verschaalde tot een pijp kaneel:
het werd te droog, het werd te veel.
 
Het zoog de lucht uit de holle kamer,
zijn stem vervormde tot een hamer.
In een stampend ritme, strak en kil,
marcheert hij nu door de diepe stilte, tegen zijn wil.
 
A I 
 
 
Wat er is aangepast:
Structuur: De beelden vloeien nu logischer in elkaar over door het gebruik van rijm (AABB of ABCB), wat de tekst toegankelijker maakt.
Metaforen: “Een kop vol sla” is vervangen door “een kop vol mist” om de verwarring sterker aan te zetten, terwijl de “pijp kaneel” behouden is als symbool voor iets dat droog en overweldigend is.
Ritme: De laatste strofe benadrukt het “stampende” aspect door een dwingender metrum te gebruiken.
—————–


haha – moet je net bij de dichter Lerou voor zijn – de dichter slaat terug met een letterlijke presentatie van het door AI geconstrueerde leed.

Stilstand

Wanneer is de stilte veranderd in een vijand
ik voel aan mijn hals waar het leven duwt
als een gevangene die streepjes zet,
tel ik de slagen

kijk door het raam naar mensen
rennend naar hun eigen leven.

Ik durf niet te gaan slapen,
bang dat ik bij het ontwaken
de weg naar mezelf niet meer vind.

Vera van der Horst

mooie laatste strofe – met zoveel eigen leed ben je inderdaad wel aan liedje toe. de vrouwelijke dertigers zangeressen doen niet anders dan over het eigen – o zo erge – leed te zingen. (ze lopen er wel mee binnen maar dat terzijde) – in zoverre mogen we hier gerust spreken van een heel modern jong gedicht.

AI mijn minnaar word je nooit
je woorden lijken me gestolen
je maakt geen enkel oogcontact
of ik moet er echt om vragen

dan flans je vast iets glanzigs 
in elkaar, twee ogen sprekend 
maar toch met een loze blik
waarin geen enkele herkenning

en erger nog je beeldt mij af
als ik je die kans zou geven
als een soort dramaqueen
nee, mijn minnaar word je nooit 


anke labrie
2026 

een loze blik van blik gemaakt – blik na blik –  dat is AI voor Anke. een duidelijke aanklacht.

(bevreemdend is dat de spellingscontrole zowel word als wordt toestaat in de twee dichtregels van Anke – wie reikt de bevrijdende juiste versie met onderbouwing aan – wij van hier zeggen: AI mijn minnaar blijf je voor altijd – ook al hebben we een pleurishekel aan je. )




Toen

Jij langs kwam
 
wist ik dat ik
 
je al jaren kende
 
nog nooit gezien
 
nog nooit gevoeld
 
nog nooit gekust
 
toch wist ik
 
wie je was
 

Magda Haan 

sympathieke woorden voor een onbekende die in het hoofd van de dichter altijd al aanwezig was. ik vind het knap – in poëzie blijkt alles te kunnen. geheel onbekend en toch jarenlang gekend. het is allemaal mogelijk.

Share This:

Gepubliceerd door Pom Wolff

Hoi, welkom op mijn site pomgedichten. De site is in langzame opbouw net als de dichter. Ik ben geboren in Amsterdam, ik leef daar en wil daar ook wel doodgaan. Ik studeerde Nederlands aan de Universiteit van Amsterdam, Rechten aan de Vrije Universiteit en werk als juridisch adviseur in de hoofdstad. Jan Arends is mijn favoriete dichter dan Kopland dan Menno Wigman. Paul van Ostaijen mijn dandyman. In slammersland geniet ik van Roop, Karlijn Groet, Peter M van der Linden - ACG natuurlijk, Ditmar Bakker, Jürgen Smit en Daan Doesborgh. En wat moet ik zeggen nog van Robin Block ( “hee ouwe wolf”) de wildemannen, lucky fonz III - Sander Koolwijk of Tom Zinger: "er is hier zeker 80 centimeter plant waar jij geen weet van hebt...." - mijn windroosmaatjes. Mijn optredens bezorgden mij eretitels: landelijk slamfinalist 2003, 2004, 2005 en brons in Tivoli in 2006, 2007 en 2010, 2011, 2012 en ook weer in 2013. - Dichter van het jaar in Delft 2005, voorts slamjaarwinnaar 2005 van de poëzieslag in Festina Len-te te Amsterdam, winnaar van Slamersfoort 2006. Jaarfinale Zeist 2007 en de BRUNA poézieprijs 2007 in mijn zak. Ik ben de hoogste nieuwe binnenkomer op de jaar-lijkse top-200 lijst van bekendste dichters Rottend Staal – Epibreren 2005. In 2008 kreeg Pom Wolff De Gouden Slamburger uitgereikt vanuit de Universiteit Utrecht – afdeling letteren en won hij het 2e Drentse open dichtfestival. op 19 april 2009 verscheen de bundel 'die ziekte van guigelton' - winnaar jaarfinale slamersfoort 2009. in 2010 won hij de dicht-slam-rap van boxtel en de dobbelslam van entiteit blauw te utrecht. in 2012 de grote prijs van Grimbergen én DE REBELPRIJS voor de poëzie van de REBELLENKLUP. Tot zover enig geronk. In 2014 presenteerde uitgeverij Douane op 22/11 in Café Eijlders de pracht bundel: 'een vrouw schrijft een jongen'. Sven Ariaans schreef in zijn juryjrapport Festina Lente Amsterdam: “Het is iemand die je zenuwen blootlegt om vervolgens op vaderlijke toon te zeggen dat die pijn jouw pijn moet zijn en dat er geen zalf bestaat. Elke cognitieve dissonantie die je voor jezelf op prettig hypocriete wijze had opgeheven, wordt je ingewreven, of zoals medejurylid Simon Vinkenoog het kernachtig zei: "hij verschaft illusieloos inzicht in de werkelijkheid". Ik voel me in deze omschrijving wel thuis.) 'je bent erg mens' van pom wolff verscheen in de befaamde Windroosserie in september 2005 en was in een mum van tijd uitverkocht. Nieuw werk - 'toen je stilte stuurde' verscheen op 18 november 2006 wederom bij Uitgeverij Holland te Haarlem. ook deze bundel was meteen uitverkocht. erik jan Harmens interviewde pom wolff over deze bundel in de avonden van villa VPRO.

Laat een reactie achter